| Part Number | SMBJ48CA-E3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 513840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ48CA-E3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ48CA-E3 52 |
|---|---|
| Maximum Clamping Voltage | 77.4 V |
| Supplier Package | SMB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 48 V |
| Test Current | 1 |
| Minimum Breakdown Voltage | 53.3 V |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Maximum Peak Pulse Current | 7.8 A |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Configuration | Single |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ48CA-E3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 70V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBT70A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 64V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ64A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 500W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for SA10CA-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 30V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ30A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 600W 2-Pin SMBG T R Download PDF datasheet for SMBG33A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Directional 1000W 2-Pin SMF T R Download PDF datasheet for SMF5V0A-E3-08.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC33A-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ36CAHE3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 85.5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T100A.pdf |